Maakunnan yhteistyöryhmä (MYR) päättää kehittämishankkeiden linjauksista ja rahoituskehyksen jakaantumisesta. Yhteistyöryhmä käsittelee myös maakunnan keskeiset kehittämiskysymykset. Yhteistyöryhmään kuuluu 41 edustajaa eri alueellisista organisaatioista ja asiantuntijatahoista.

Yhteistyöryhmän työjärjestys

Elinkeinojaosto (kokoonpano)

Koulutusjaosto (kokoonpano)

Maaseutujaosto (kokoonpano)

 

 

                                                                  Varajäsen

 

Kanerva Ilkka, puheenjohtaja

 

Kuntajäsenet

Eloranta Eeva-Johanna

Sjölund Janne

 

Haijanen Pauliina

Perho Tiina

 

Heikkilä Lauri

Lampi Pirjo

 

Häkämies Kari 1.vpj.

Määttänen Petra

 

Lindberg Marko

Välke Olli

 

Ruottu Annina

Sirkiä Anna

 

Söderlund Nina

Katajainen Timo

 

Virtanen Jarkko

Alatalo Juuso

 

Valtion alueviranomaiset

   

Varsinais-Suomen ELY -keskus

Metsä-Tokila Timo

Skyttä Risto

Varsinais-Suomen ELY -keskus

Timonen Risto 2, vpj.

Seppälä Anna-Leena

Varsinais-Suomen ELY -keskus

Lindholm Hanna

Vehviläinen Matti

Varsinais-Suomen ELY -keskus

Lausti Pekka

Prusila Juha

Lounais-Suomen aluehallintovirasto

Luukanen Mikael

Hurskainen Raija

Finnvera oyj

Pelkonen Seija

Karlsson Henna


Työmarkkina- ja elinkeinojärjestöt

   

SAK Varsinais-Suomen aluepalvelukeskus

Kauppinen Veli-Matti

Rannikko Outi

STTK:n Varsinais-Suomen aluetoimikunta

Leinonen Kalle

Dalen Jaana

AKAVA Varsinais-Suomi

Tolonen Risto 3.vpj.

Knifsund Ulla

MTK Varsinais-Suomi

Myllymäki Paavo

Fabritius Helena

Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Alvesalo Piia

Virta Teppo

Turun Kauppakamari

Leiwo Kaisia

Mäkikalli Jaana

Varsinais-Suomen Yrittäjät

Munter Hanna

 

Sondip Varsinais-Suomen

Huotari Johanna

Arjan Myftar

monikulttuuristen yhdistysten liitto ry

 

Asiantuntijat

   

Turun seutukunta

Kyynäräinen Niko

Raninen Teija

Åboland

Granberg Gunilla

Eklund Tomas

Salon seutukunta

Mannervesi Mika

Suikkanen Sami

Vakka - Suomen seutukunta

Rantanen Raimo

Kallio Ulla

Loimaan seutukunta

Joki Mika

Tunkkari Matti

Turun ammattikorkeakoulu

Taatila Vesa

Soini Juhani

Turun yliopisto

Pyykkö Riitta

Suominen Kalle-Antti

Åbo Akademi

Ilmonen Otto

Kallio Pia-Maria

Ammatillisen koulutuksen järjestäjät

Taipale Maria

Virtanen Antti

Opiskelijajärjestöt

Nurmi Alex

Simonen Emmi

Turku Science Park Oy

Piispanen Tero

Puhtila Marko

Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli

Rauma Kaisa

 

Pro Agria Länsi-Suomi

Junnila Timo

Ajosenpää Terhi

Suomen metsäkeskus/Lounais-Suomi

Nummi Tapio

Somerpalo Jussi

Taiteen edistämiskeskus/Varsinais-Suomi

Terho Henri

Dahlsten Annika

Suomen riistakeskus/Varsinais-Suomi

Toivola Mikko

Hägglund Martin

Varsinais-Suomen Leader –ryhmät 2016-2017

Teuri Maarit

Sainio Taina

Uudenmaan liitto

Huotari Tiina

Taronen Antti

     

Varsinais-Suomen ELY -keskus

Rantala Martti

 

Varsinais-Suomen ELY -keskus

Skyttä Risto

 

Varsinais-Suomen TE-toimisto

Henrichson Kjell

 
     

ESITTELIJÄ, PÄÄSIHTEERI

Partanen Petteri

Elinkeinopäällikkö

PÖYTÄKIRJANPITÄJÄ

Högblom Esa

Erikoissuunnittelija