Samarbetsgruppen beslutar om riktlinjerna för utvecklingsprojekten och för uppdelaningen av finansieringen. Samarbetsgruppen behandlar också landskapets utvecklingsfrågor. Gruppen består av 41 medlemmar från olika regionala organisationer och expertisorgan.

 

Samarbetsgruppens arbetssektion(Yhteistyöryhmän työjärjestys)

Industrisektionen (Elinkeinojaosto)

Utbildningssektionen (Koulutusjaosto)

Landsbygdssektionen (Maaseutujaosto)

 

 

 

                                                                  Varajäsen

 Ordförande

Kanerva Ilkka

 

Kommunala medlemmar

Eloranta Eeva-Johanna

Sjölund Janne

 

Haijanen Pauliina

Perho Tiina

 

Heikkilä Lauri

Lampi Pirjo

 

Häkämies Kari 1.vice ordf.

Määttänen Petra

 

Lindberg Marko

Välke Olli

 

Ruottu Annina

Sirkiä Anna

 

Söderlund Nina

Katajainen Timo

 

Virtanen Jarkko

Alatalo Juuso

Statens regionala medlemmar    

NMT

Metsä-Tokila Timo

Skyttä Risto

NMT

Timonen Risto 2, vice ordf.

Skyttä Risto

NMT

Lindholm Hanna

Vehviläinen Matti

NMT

Lausti Pekka

Prusila Juha

AVI

Luukanen Mikael

Hurskainen Raija

Finnvera Abp

Pelkonen Seija

Karlsson Henna


Arbetsmarknads- och näringslivsorganisationer

   

Egentliga Finlands FFC

Kauppinen Veli-Matti

Rannikko Outi

STTK - Tjänstemannacentralorganisationen Egentliga Finland

Leinonen Kalle

Dalen Jaana

AKAVA Egentliga Finland

Tolonen Risto 3.vice ordf.

Knifsund Ulla

Centralförbundet för lant- och skogsbruksproducenter (MTK)

Myllymäki Paavo

Fabritius Helena

Finlands näringsliv EK

Alvesalo Piia

Virta Teppo

Åbo Handelskammare

 Leiwo Kaisa

Mäkikalli Jaana

Varsinais-Suomen Yrittäjät

Munter Hanna

 

Egentliga Finlands Företagare Sondip

Huotari Johanna

Arjan Myftar

 

Sakkunniga

   

Åbo region

Kyynäräinen Niko

Raninen Teija

Åboland

Granberg Gunilla

Eklund Tomas

Salo region

Mannervesi Mika

Suikkanen Sami

Vakka-Suomi region

Rantanen Raimo

Kallio Ulla

Loimaan region

Joki Mika

Tunkkari Matti

Yrkeshögskolan i Åbo

Taatila Vesa

Soini Juhani

Åbo universitet

Pyykkö Riitta

Suominen Kalle-Antti

Åbo Akademi

Ilmonen Otto

Kallio Pia-Maria

Ammatillisen koulutuksen järjestäjät

Taipale Maria

Virtanen Antti

Studentverbindung

Nurmi Alex

Simonen Emmi

Åbo Science Park

Piispanen Tero

Puhtila Marko

Åbo ärkestifts domkapitel

Rauma Kaisa

 

Pro Agria

Junnila Timo

Ajosenpää Terhi

Skogscentral Sydvästra Finland

Nummi Tapio

Somerpalo Jussi

Centret för konstfrämjande / Egentliga Finland

Terho Henri

Dahlsten Annika

Finlands viltcentral

Toivola Mikko

Hägglund Martin

Egentliga Finlands Leader gruppen 2016-2017

Teuri Maarit

Sainio Taina

Nylands förbund

Huotari Tiina

Taronen Antti

     

NMT

Rantala Martti

 

NMT

Skyttä Risto

 

NMT

Henrichson Kjell

 
     

Föredragande, generalsekreterare

Partanen Petteri

Näringslivschef

Sekreterare

Högblom Esa

Erikoissuunnittelija