Maakunnan yhteistyöryhmä (MYR) päättää kehittämishankkeiden linjauksista ja rahoituskehyksen jakaantumisesta. Yhteistyöryhmä käsittelee myös maakunnan keskeiset kehittämiskysymykset. Yhteistyöryhmään kuuluu 41 edustajaa eri alueellisista organisaatioista ja asiantuntijatahoista.

Yhteistyöryhmän työjärjestys

Elinkeinojaosto

Koulutusjaosto

Maaseutujaosto

Ilmastovastuujaosto

Järjestöjaosto

MYR puheenjohtaja Varsinais-Suomen liitto / MH pj Kanerva Ilkka  
MYR esittelijä Varsinais-Suomen liitto / Nuotio Tarja  
MYR sihteeri Varsinais-Suomen liitto / Högblom Esa  
     
Ryhmä 1: Kunta-jäsenet Jäsen Varajäsen
1. Kuntajäsen Eloranta Eeva-Johanna Sjölund Janne
2. Kuntajäsen Haijanen Pauliina Perho Tiina
3. Kuntajäsen Heikkilä Lauri Lampi Pirjo
4. Kuntajäsen Häkämies Kari (1. vpj) Määttänen Petra
5. Kuntajäsen Lindberg Marko Välke Olli
6. Kuntajäsen (vpj.) Ruottu Annina Sirkiä Anna
7. Kuntajäsen Söderlund Nina Katajainen Timo
8. Kuntajäsen Virtanen Jarkko Alatalo Juuso
(*nimetty kunnallisvaalikauden loppuun)    
     
Ryhmä 2: Valtion aluehallintoviranomaiset Jäsen Varajäsen
1. ELY-keskus Metsä-Tokila Timo Liven Harri
2. ELY-keskus Madekivi Olli (2 vpj) Liippo Lassi
3. ELY-keskus Päiviö Tuovi Lindholm Hanna
4. ELY-keskus Lausti Pekka Pusila Juha
5. Lounais-Suomen aluehallintovirasto Luukanen Mikael Hurskainen Raija
     
Ryhmä 3: Työmarkkina -ja elinkeinojärjestöt
sekä kansalaisjärjestöt ym.
Jäsen Varajäsen
1. SAK Varsinais-Suomen aluepalvelukeskus Linna Kristiina Rannikko Outi
2. STTK Varsinais-Suomen aluetoimikunta Leinonen Kalle Karjalainen Riitta
3. AKAVA Varsinais-Suomi Tolonen Risto Knifsund Ulla 
4. MTK Varsinais-Suomi  Myllymäki Paavo Fabritius Helena 
5. Elinkeinoelämän keskusliitto EK Alvesalo Piia (3 vpj) Virta Teppo 
6. Turun kauppakamari Leiwo Kaisa  Forsman Pauliina
7. Varsinais-Suomen yrittäjät  Munter Hanna  

8. Sondip Varsinais-Suomen monikulttuuristen
yhdistysten liitto ry 

Viljanen Carita  
     
Pysyvät asiantuntijajäsenet Jäsen Varajäsen
1.Turun seutukunta Kyynäräinen Niko Raninen Teija
2.Turunmaan seutukunta   Eklund Tomas
3. Salon seutukunta Mannervesi Mika (Salo) Suikkanen Sami(Somero)
4. Vakka-Suomen seutukunta Torvinen Katariina Kallio Ulla
5. Loimaan seutukunta Joki Mika (Aura) Tunkkari Matti (Loimaa)
6.Turun ammattikorkeakoulu Taatila Vesa Soini Juhani
7.Turun yliopisto Hannula Mika Björn Piia
8. Åbo Akademi Willför Stefan  Ilmonen Otto
9. Ammatillisen koulutuksen järjestäjät Taipale Maria (Raseko) Virtanen Antti (LSKKY)
10.Opiskelijajärjestöt Rinne Tero Simonen Emmi
11.Turku Science Park Piispanen Tero Puhtila Marko
12.Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli Leppänen Mari  
13. Pro Agria Länsi-Suomi Iltanen Sami Ajosenpää Terhi
14. Suomen metsäkeskus Lounais-Suomi Rautalin Minna Somerpalo Jussi
15.Taiteen edistämiskeskus Varsinais-Suomi Terho Henri Dahlsten Annika
16.Suomen riistakeskus Varsinais-Suomi Toivola Mikko Hägglund Martin
17. Varsinais-Suomen Leader-ryhmät 2018 -2020 (vaihtuva) Teuri Maarit Sainio Taina
18. Uudenmaan liitto Huotari Tiina Taronen Antti
19. Koulutusjaoston pj. (VARELY) Rantala Martti  
20. Maaseutujaoston pj.  (VARELY) Skyttä Risto  
21. Järjestöjaosto pj. (V-S Kylät ry.) Linkoranta Tauno  
22. Elinkeino- ja ilmastovastuujaoston pj.  (VARELY) Metsä-Tokila Timo   
23. Varsinais-Suomen TE-toimisto Henrichson Kjell